Jaka smycz dla psa

Jaką smycz dla psa wybrać?

Choć wielu właścicieli psów bardzo nie lubi uwiązywać swoich pupili na smyczy i ograniczać im możliwości poruszania się, w niektórych sytuacjach jest to absolutnie konieczne. Chociażby wyjście na miasto z psem bez smyczy mogłoby skończyć się groźnymi spotkaniami z innymi psami lub też nawet nieszczęśliwym wypadkiem spowodowanym wybiegnięciem psiaka na ulicę. Czy też się nam to podoba, czy nie, smycz to zatem obowiązkowe wyposażenie na spacer dla każdego miłośnika tych czworonogów. Pomyślmy więc, jaką smycz dla psa wybrać, aby był to wybór najbezpieczniejszy i najkorzystniejszy.

Dobierz odpowiednią długość smyczy dla psa

Podstawą wyboru właściwej smyczy jest dobranie odpowiedniej długości. Ta będzie zależeć oczywiście chociażby od wymiarów i charakteru psa, lecz przyjmuje się, że najbardziej optymalnym wyborem na spacer będzie smycz nie krótsza niż 3-metrowa. Smycz ma nam zapewniać kontrolę nad psem, lecz ten musi mieć dzięki niej też swobodną możliwość odejścia od nas, obwąchania mijanych obiektów i rozglądania się. Zbyt krótka smycz i ograniczona przez nią ruchliwość psa może powodować rozdrażnienie pupila i agresywne zachowania w stosunku do napotkanych osób lub innych psów. Krótsza smycz odpowiednia jest do sytuacji wyjątkowych, czyli np. podróży pociągiem, czy na wizytę u weterynarza, gdzie kontrolę nad ruchami pupila musimy mieć większą dla jego własnego dobra.

Materiał smyczy dla psa

Ilu właścicieli psów, tyle opinii na temat odpowiedniego materiału na smycz dla psa. Popularne są smycze nylonowe. Wyróżniają się dużą paletą wzorów, lekkością i wytrzymałością. Potrafią jednak szybciej się brudzić i niszczyć. Podobne zalety ma smycz linkowa, lecz tę głównie poleca się dla mniejszych psów. Dla tych większych odpowiednie mogą okazać się smycze taśmowe, również bardzo popularne na rynku i dostępne w każdym sklepie zoologicznym. Przede wszystkim należy się tu kierować wygodą psa, a ewentualna częstsza konieczność wymiany smyczy nie powinna być dla nas przeszkodą, jeśli zależy nam na dobru, bezpieczeństwie i komforcie naszego psiego przyjaciela.

Najnowsze wpisy: